Aktualności

Uruchomienie demonstratora systemu wbudowanego kamer inteligentnych

Dodano 2015-11-24 o godzinie 11:23:42, autor Łukasz Kulas
W dniach 18 - 20 listopada 2015 roku na terenie Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie międzynarodowego konsorcjum projektu COPCAMS (COgnitive & Perceptive CAMeraS http://www.copcams.eu/), w którym zespół Centrum Doskonałości WiComm zajmuje się budową rozproszonego systemu kamer inteligentnych inteligentnych zdolnych do analizy i przetwarzania sygnałów radiowych przeznaczonych do zastosowania w zaawansowanych systemach wsparcie produkcji (ang. Advanced Manufacturing Applications).
W dniach 18 - 20 listopada 2015 roku na terenie Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie międzynarodowego konsorcjum projektu COPCAMS (COgnitive & Perceptive CAMeraS http://www.copcams.eu/), w którym zespół Centrum Doskonałości WiComm zajmuje się budową rozproszonego systemu inteligentnych kamer zdolnych do analizy i przetwarzania sygnałów radiowych i przeznaczonych do zastosowania w zaawansowanych systemach wsparcia produkcji (ang. Advanced Manufacturing Applications).
W dniu recenzji, liczni partnerzy m.in. z Francji, Słowenii, Danii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii zaprezentowali wyniki dotychczasowych prac grupie recenzentów z Brukseli, Szwecji i Austrii oceniających postępy poszczególnych zadań projektu. Nie mogło także zabraknąć obszernej prezentacji prototypu działającego systemu zrealizowanego przez zespół Centrum Doskonałości WiComm. System wbudowany, wykorzystujący inteligentne kamery ze zintegrowanymi modułami radiowymi tworzącymi lokalną sieć bezprzewodową i zdolnymi do komunikacji z aktywnymi i pasywnymi etykietami RFID, został testowo zaimplementowany w Laboratorium LINTE^2 Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG. Podczas godzinnego pokazu połączonego z prezentacją na żywo zrealizowano scenariusze testowe polegające na lokalizacji, identyfikacji i śledzeniu etykiet aktywnych za pomocą algorytmów wizyjnych oraz technik RF. Istotny jest fakt, że udało się odtworzyć trudne warunki przemysłowe, zbliżone do docelowego wdrożenia (to, odbędzie się w centrali firmy Kolektor w Słowenii w kwietniu 2016 roku). Demonstracja zrobiła na uczestnikach prezentacji bardzo pozytywne wrażenie, ze względu na innowacyjność zastosowanych rozwiązań i gotowość systemu do pierwszego testowego wdrożenia.

W dniu wczorajszym prezentacja systemu została także przeprowadzona w trakcie wykładu z Programowania Modułów Komunikacyjnych. Jest to bowiem znakomita ilustracja łączenia kompetencji programowania urządzeń wbudowanych oraz umiejętności projektowania systemów inteligentnych (przedmiot Przestrzenie Inteligentne).
© 2004-2006 Katedra Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Politechniki Gdańskiej