Aktualności

Rozpoczęcie współpracy z Volvo

Dodano 2016-02-04 o godzinie 12:59:48, autor Sylwia Wielechowska
Na początku lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli Centrum Doskonałości WiComm z zespołem badawczo-rozwojowym Volvo Trucks w Goeteborgu (Szwecja). Celem spotkania było ustalenie możliwych pól współpracy w obszarze bezprzewodowych systemów wbudowanych ze światowym producentem samochodów ciężarowych.
Najważniejszym obecnie trendem w motoryzacji są samochody autonomiczne, które w przypadku samochodów ciężarowych będą w niedalekiej przyszłości w stanie samodzielnie wykonywać złożone zadania w trudnych środowiskach – np. podczas prac wydobywczych w kopalni rudy. Autonomiczne działanie jest silnie powiązane z zaawansowanymi metodami przetwarzania fal radiowych – czy to w przypadku scalonych radarów czy w przypadku stabilnych, niezawodnych i bezpiecznych łączy komunikacyjnych.
Volvo Trucks jest producentem jednych z najbardziej zaawansowanych i bezpiecznych samochodów ciężarowych na świecie. W trakcie współpracy pomiędzy zespołem Centrum Doskonałości WiComm a zespołem Volvo Truck Technology w ramach projektu DEWI (www.dewiproject.eu) okazało się, że istnieją naturalne pola współpracy pomiędzy tymi dwoma zespołami badawczo-rozwojowymi. Na spotkaniu ustalono najważniejsze obszary współpracy: układy bezprzewodowe o niskim poborze mocy, miniaturowe systemy radarowe (bazujące na dedykowanych układach scalonych), złożone inteligentne systemy antenowe, dedykowane urządzenia wbudowane do zastosowań w samochodach ciężarowych Volvo oraz bezprzewodowe systemy wbudowane do wspierania procesów produkcyjnych. Obok zdefiniowania dwóch najważniejszych projektów, w których oba zespoły się zaangażują w pierwszej kolejności już w 2016 roku, poruszono szerszy kontekst współpracy uwzględniający m.in. organizację letnich praktyk dla studentów specjalności Inżynieria Komunikacji Bezprzewodowej.
© 2004-2006 Katedra Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Politechniki Gdańskiej