Aktualności

Wyjazd studentki na konferencję Wireless Power Transfer

Dodano 2016-05-20 o godzinie 09:40:26, autor Sylwia Wielechowska
W dniach 5-6 maja 2016 r. w Aveiro w Portugali odbyła się konferencja poświęcona Bezprzewodowemu Transferowi Energii Wireless Power Transfer Confrence. Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet w Aveiro. Głównym przewodniczącym był prof. Nuno Carvalho. Dominika Warmowska studentka ostatniego semestru studiów magisterskich ze specjalności IKB wzięła udział w tym wydarzeniu dzięki dofinansowaniu kierownika katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej prof. Michała Mrozowskiego oraz dziekana wydziału ETI prof. Krzysztofa Goczyły.
Program konferencji obejmował pięć sesji, na których prezentowano artykuły naukowe, oraz dwie sesje plakatowe. Prezentacje skupiały się głównie na tematach bezprzewodowego transferu energii w bliskim polu (za pomocą sprzężenia indukcyjnego lub pojemnościowego) lub w polu dalekim (za pomocą fali elektromagnetycznej).
Bardzo ciekawe i inspirujące były wystąpienia głównych prelegentów: prof. Naoki Shinohara z Uniwersytetu w Kyoto w Japonii, Hatem Zeine założyciela i prezesa firmy Ossia oraz prof. Andrea Massa z Uniwersytetu w Trento. Prof. Naoki Shinohara przybliżył wszystkim podstawy bezprzewodowego transferu energii, obecny stan wiedzy oraz zaprezentował wiele nowoczesnych rozwiązać z Japonii w tym swój system transferu energii na 55m za pomocą ogromnych szyków antenowych. Hatem Zeine przedstawił COTA - produkt dostępny komercjalnie do bezprzewodowego zasilania urządzeń w domu lub biurze przy użyciu fali elektromagnetycznej, a także opowiedział o wizji Oassia na temat tego jak otaczająca nas rzeczywistość zmieni się w Internet of Things dzięki bezprzewodowemu zasilaniu. Z kolei prof. Andrea Massa mówił o obecnych problemach WPT i rozwiązaniach jakie możemy zastosować aby zwiększyć wydajność przesyłu energii na odległość.
W trakcie konferencji odbył się konkurs dla studentów na najlepszy system do energy harvestingu. Oceniana była wydajność, wielkość, a także waga projektu. W konkursie oprócz reprezentantki Politechniki Gdańskiej udział wzięli studenci z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Portugalii. Pierwsze miejsce zajął student z Niemiec z nietypowym projektem rectenny. Nagrodę za najlepszy artykuł zdobył zespół „Team Tesla” z Maryland za ciekawe rozwiązanie w zakresie odwracania sygnału w czasie.
Udział w konferencji był świetną okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami i osiągnięciami, a także znacznym poszerzeniem wiedzy w zakresie bezprzewodowego transferu energii. W konferencji brali udział studenci, naukowcy i przedsiębiorcy z Azjii, Ameryki i Europy, była to zatem możliwość do nawiązania ciekawych kontaktów.
Poniżej galeria zdjęć
[ Zdjęcie 1]
[ Zdjęcie 2]
[ Zdjęcie 3]
[ Zdjęcie 4]
[ Zdjęcie 5]
[ Zdjęcie 6]
© 2004-2006 Katedra Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Politechniki Gdańskiej